Skip to Content

Концепція люстрації Громадського люстраційного комітету

Концепція люстрації

Що вам потрібно знати про люстрацію в Україні?

Люстрація — це заборона людям, які скомпрометували себе, впродовж певного часу або пожиттєво обіймати державні посади. Мета люстрації — очищення держави від людей, які загрожують її демократичному розвитку. В різні роки люстрацію застосували Чехія, Польща, Грузія та країни Балтії.
Важливо усвідомлювати, що люстрація не є покаранням за порушення законів і не має підмінювати його. Люстрація — це фільтр для очищення державних органів влади.

Закон «Про очищення влади» набув чинності 16 жовтня 2014 року, його норми забезпечують очищення державних, правоохоронних, судових органів від посадовців, які працювали за часів Януковича, здобули свої статки нечесним шляхом, мають комуністичне, комсомольське минуле або працювали в структурах КГБ. Крім того, Закон допомагає фільтрувати нові призначення на посади.

Люстраційні процеси в Україні регулюються Законом України «Про очищення влади». Кабінетом Міністрів відповідно до Закону у жовтні було затверджено План проходження перевірок, де вказано, коли саме посадовці відповідних державних органів проходитимуть перевірку. Цей графік охоплює період з листопада 2014 по грудень 2016 років. Для детального розуміння механізму проведення перевірок, Кабміном затверджено Постанову, яка роз'яснює деякі питання реалізації Закону та визначає перелік органів, що проводять перевірку достовірності відомостей стосовно люстраційних заборон.

З інформацією про посадовців, які підпали під дію Закону та не можуть обіймати посади в державних органах протягом 10 років, ви можете ознайомитись на сайті Мінюсту в Єдиному державний реєстрі осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади». Який представляє собою електронну базу, що постійно оновлюється та містить відомості про осіб, що вже підпали під дію люстраційного законодавства.

Зі списком відомств, де наразі відбуваються перевірки, та відповідно майновими деклараціями, люстраційними заявами посадовців, ви можете ознайомитись на сайті Міністерства юстиції України у розділах «Відомості про осіб, що проходять перевірку» та розділі «Відомості про стан проходження перевірки».

Міністерство юстиції України є органом, що уповноважений забезпечувати проведення люстраційної перевірки, при Мінюсті створено Департамент з питань люстрації, який відповідає за організаційне забезпечення реалізації закону. При Мінюсті створено Громадську раду з питань люстрації, яка забезпечує громадський контроль за люстраційними процесами в Україні, моніторить їхнє проходження в кожному відомстві. Право ж оброблювати звернення від громадян було передано Громадському люстраційному комітету. Тому якщо ви маєте інформацію стосовно посадовців, які не відповідають люстраційним критеріям, проте продовжують працювати в органах влади, або ви маєте інформацію відносно статків держслужбовців чи їхніх корупційних та посадових злочинах, — будь ласка, надсилайте Люстраційну скаргу.

 

http://kds.org.ua/presentation/dejnichenko-vf-lyustratsiya-permanentnaya-kontseptsiya

0
Ваш голос: Ні

Коментарі

Аватар користувача Дейниченко Володимир

Експерти ГЛК

Експерти ГЛК

Sobolev

Єгор Соболєв

Голова Комітету Верховної Ради України з питань запобігання та протидії корупції, народний депутат України.

Один зі співавторів і головних борців за Закон України «Про очищення влади». Засновник та перший Голова ГО «Громадський люстраційний комітет». Співавтор та борець за ключові антикорупційні закони. Очолював робочу групу з розробки та виступив співавтором Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції». Однин із організаторів студентського Євромайдану.
Drik

Олександра Дрік

Голова Ради ГО «Громадський люстраційний комітет».

Аналітик-міжнародник, Магістр міжнародної політики і права Університету Шеффілду (Великобританія).
Kozachenko

Татьяна Козаченко

Директор Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України, адвокат.

Фахівець у проблемах проведення люстрації. Співзасновник ГО «Громадський люстраційний комітет». Брала участь у розробці Закону України «Про очищення влади». Адвокат Євромайдану.
Ivanov

Сергій Іванов

Журналіст, письменник, юрист, активіст Громадського люстраційного комітету. Член Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції та Громадської ради з питань очищення та оновлення СБУ.

Проводить антикорупційні розслідування стосовно співробітників правоохоронних органів та судової системи, моніторить процеси очищення лав МВС, СБУ, ГПУ, судового корпусу від людей Януковича та недоброчесних чиновників. Ним були оприлюднені десятки фактів корупційних схем в органах правопорядку та порушень Закону, коли на посадах залишаються чиновники, які є суб’єктами люстраційного закону.
Voloh

Карл Волох

Громадський активіст, блогер, член Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції.

Співзасновник ГО «Громадський люстраційний комітет», один зі творців Закону України «Про очищення влади», член робочої групи з доопрацювання Закону.
Tregubov

Едуард Трегубов

Юрист, адвокат, помічник-консультант народного депутата України Павла Костенка.

Кандидат юридичних наук, очолює робочу групу з питань конкуренції Американської торгівельної палати в Україні та входить до складу правового комітету та комітету з інтелектуальної власності Американської торгівельної палати в Україні.
Miroshnik

Олена Мірошник

Співзасновник Громадського люстраційного комітету, громадський активіст, керівник web-проектів, аналітик.

Розробник та координатор інформаційних баз даних, зокрема, Реєстру осіб, що підлягають люстрації та Реєстру топ-справ по корупції та терору Майдану «Іменем України». Проводить моніторинг люстраційних процесів в Україні, систематизує інформацію щодо порушень реалізації Закону «Про очищення влади» та проводить відповідні аналітичні дослідження.
Mankovski

Максим Маньковський

Громадський активіст, правозахисник, секретар Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції.

Співзасновник ГО «Громадський люстраційний комітет», організатор акцій на підтримку Закону України «Про очищення влади».

Думаю, всім все зрозуміло?... Моє шанування.  В. Дейниченко

Аватар користувача Дейниченко Володимир

Участь громадськості у

Участь громадськості у процедурах люстрації як запорука ефективного очищення влади в Україні

Проект «Участь громадськості у процедурах люстрації як запорука ефективного очищення влади в Україні» здійснюється Громадським люстраційнийним комітетом з метою інформування про пропроцес перебігу люстрації в Україні та залучення місцевих громад до процесу реалізації Закону України «Про очищення влади».

Для досягнення цілей проекту експертами Громадського люстраційного комітету було створено інформаційні та методичні матеріали, які в простій та доступній формі пояснюють етапи, особливості, процедури люстраційних перевірок та містять порядок дій для здійснення своїх громадянських прав в межах реалізації люстраційного законодавства.

Читати далі

Знайомство з інформаційними матеріалами та практика їх застосування відбуватиметься під час чотирьох майстер-класів, в кожному з яких візьмуть участь до 50 активістів­-лідерів місцевих організацій та ініціативних груп. Відбір учасників відбуватиметься через ­форму онлайн-реєстрації.

Під час майтер-класу учасники навчаться самостійно перевіряти чиновників на відповідність люстраційним критеріям, виявляти порушення та зловживання нормами Закону, вчиняти конкретні дії для вирішення виявлених проблем, надавати та отримувати інформацію від органів державної влади.

За результатами майстер-класу кожна група отримає конкретне завдання для забезпечення контролю за процесами люстрації в своєму регіоні та поширення інформації про процеси люстрації серед широкої аудиторії.

Серед найбільш активних та результативних учасників будуть відібрані 25 людей, які будуть запрошені на фінальну конференцію у Києві, де з ними будуть підписані меморандуми про співпрацю, що стануть основою для регіональних представництв організації в регіонах.

Думаю, всім все зрозуміло?... Моє шанування.  В. Дейниченко

Аватар користувача Дейниченко Володимир

Громадський люстраційний

Громадський люстраційний комітет — це громадські активісти, журналісти, правники, IT-шники, окремі парламентарі та державні службовці, які разом домагаються очищення влади, навіть коли керівники держави його блокують.

Громадський люстраційний комітет — це дієвий рух ентузіастів, які незгодні з тим, що після чергової революції, яку ми оплатили життями найкращих, ми знову втратимо шанс на побудову ефективної держави. І ми не просто незгодні на кухні чи в Фейсбуці. Ми реально взялись за те, щоб втілити завдання очищення влади, щоб встановити кожен випадок саботажу і разом з іншими небайдужими громадянами його виправити.

Діє Громадський люстраційний комітет як громадська організація, який співпрацює з багатьма іншими організаціями та ініціативами людей.

Чого досяг Громадській люстраційний комітет за період своєї роботи?

Головний наш результат: ми змусили парламент прийняти, Президента — підписати, а Уряд — почати виконувати люстраційні закони.

Першим законом, який ми провели за підтримки багатьох однодумців у громадянському суспільстві, був Закон «Про відновлення довіри до судової системи в Україні». За ним були звільнені усі керівники усіх судів, а суддям надані всі можливості для самоочищення та вибори нових чесних голів суддів. Нажаль, у 80% судів ці можливості не використали, повернули собі звільнених голів і законсервували створену Портновим та Ківаловим систему.

Тоді ми провели другий і головний наш закон — «Про очищення влади». За цим Законом мають бути вигнані всі посадовці часів Януковича, які були першими особами у своїх міністерствах, відомствах, адміністраціях, управліннях силових структурах. Так само повинні піти всі КДБшники. Але головна ідея закону – вигнати всіх, хто не може пояснити походження свого майна та членів родини, з якими проживає. Закон вимагає поставити це запитання всім суддям, правоохоронцям та чиновникам: від Прем’єр-міністра до дільничного міліціонера.

Цей люстраційний закон набагато складніше саботувати, і на його вимогу звільнені вже сотні людей. Тому цей закон всіляко намагаються не виконувати, дискредитувати і скасувати. Показово, хто вже звернувся до Конституційного суду, де суддівська більшість – це люди Януковича, в надії, що вони скасують закон «Про очищення влади». Це Служба зовнішьної розвідки, яка була мозковим центром терору Майдану. Це судді Верховного суду, які стоять на чолі клептократичної судової гілки. І це соратники Януковича, які тепер називаються «Опозиційний блок».

Завдання Громадського люстраційного комітету

Зараз наше ключове завдання – втілити люстраційне законодавство. Нинішні керівники держави не хочуть очищення влади. Лише громадяни можуть цього домогтися. Наше завдання — зафіксувати кожен випадок саботажу закону «Про очищення влади» і примусити державних службовців виконати Закон.

До комітету також надходять скарги щодо дій недоброчесних посадовців. Таку інформацію наші волонтери аналізують та сортують для передачі зацікавленим медіа та оформлення запитів до державних органів.

З ким співпрацює Громадський люстраційний комітет?

Головними партнерами Громадського люстраційного комітету є громадяни України, яким небайдуже майбутнє держави та які долучаються до процесу очищення влади. Які самі збирають інформацію та домагаються вигнання посадовців, що не відповідають люстраційним критеріям.

Комітет співпрацює з Громадською радою з питань люстрації при Міністерстві юстиції України, до складу якої входять авторитетні журналісти-розслідувальники та громадські активісти. Завдання Громадської ради – привертати увагу до найбільших порушень закону, висвітлювати їх та рекомендувати, як можна їх виправити.

За потреби активістів Громадського люстраційного комітету консультує Департамент люстрації Міністерства юстиції України, зокрема, офіційно тлумачить закон.

Серед історичних друзів Громадського люстраційного комітету — активісти «Автомайдану», «Самооборони», польської фундації «Відкритий діалог».

Зміни люстраційного законодавства

Зараз ми лобіюємо наступні зміни до Закону України «Про очищення влади»:
Розповсюдити дію Закону на всіх керівників держави, зокрема, на Президента і народних депутатів.
Встановити більшу відповідальність за порушення або саботаж закону.
Створити незалежний орган для проведення люстрації.

Фінансовий звіт ГО «Громадський люстраційний комітет»

З квітня 2015 громадська організація «Громадський люстраційний комітет» отримує фінансування для здійснення статутної та проектної діяльності. Дві статті надходження коштів — добровільні внески та пожертви організацій і фізичних осіб та гранти. Для забезпечення прозорості нашої діяльності ми публікуємо щомісячні звіти про рух грошових коштів.

Фінансовий звіт ГО «Громадський люстраційний комітет» PDF

Думаю, всім все зрозуміло?... Моє шанування.  В. ДейниченкоОтдых с детьми на море, Крым, Севастополь, Любимовка.